Jak łączyć kolory w mieszkaniu?

4 maja 2017 by in category Aranżacja wnętrz with 0 and 0

Odpowiedni dobór kolorów w mieszkaniu to jedna z ważniejszych decyzji remontowych. Na drodze do idealnego wnętrza możemy popełnić wiele błędów aranżacyjnych, a najłatwiej je popełnić właśnie podczas komponowania barw. Jak dobrać kolory do ścian, mebli oraz dodatków w mieszkaniu? Czytajcie dalej!

Nim pomalujesz, pomyśl!

Nim zaczniemy przeglądać katalogi wnętrzarskie, musimy krytycznym okiem spojrzeć na nasze mieszkanie. Bo nawet najmodniejszy pomysł aranżacyjny może spalić na panewce, gdy pomieszczenie nie spełnia warunków do jego zastosowania. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na nasłonecznienie pomieszczenia oraz funkcję, jaką ma ono pełnić. Jeśli wybrany przez nas pokój znajduje się po stronie północnej i brakuje w nim świata, to raczej nie zdecydujemy się na ciemne kolory, które przytłoczą pomieszczenie i optycznie je pomniejszą. Znowu ostre i kontrastowe barwy na pewno nie sprawdzą się w pomieszczeniu, które ma służyć wyciszeniu i odpoczynkowi.

Jeśli już przeprowadziliśmy wstępną analizę naszego mieszkania, możemy przystąpić do wyboru kolorów.

Optyczne tricki kolorystyczne

Złudzenia optyczne to sprzymierzeńcy mieszkań o małym metrażu i małej ilości światła słonecznego. Odpowiednio dobrane kolory mogą sprawić, że mieszkanie będzie się wydawało większe, cieplejsze i zdecydowanie jaśniejsze. Jakimi zasadami się kierować dobierając kolory w mieszkaniu? Poniżej kilka naszych propozycji:

  • jeśli chcesz powiększyć pomieszczenie, wybierz ciepłe i jasne kolory, jak biel, beż, pastele;
  • jasny sufit sprawi, że pokój będzie wydawał się wyższy;
  • jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, ciemniejsze barwy uczynią ja bardziej przytulną.

Sprawdzone połączenia kolorów

Wizja różnorodnych, soczystych kolorów jest bardzo kusząca, jednak warto pomyśleć o tym długoterminowo. Intensywne kolory na dłuższą metę bywają męczące, warto zatem postawić na bardziej uniwersalne rozwiązania lub wybrany kolor potraktować jako dodatek, a nie element dominujący.

Jak zatem dobrać kolory do mieszkania? Istnieją trzy podstawowe zasady:

  • kontrasty – pozwalają stworzyć efektowną i dynamiczną przestrzeń. Uniwersalne połączenie to biel i czerń, ale sprawdzą się także inne, nieoczywiste kompozycje;
  • harmonia monochromatyczna –zestawiamy ze sobą jeden kolor, ale w różnych tonacjach – jaśniejszych i ciemniejszych;
  • barwy harmonizujące – kolory wybieramy posiłkując się tzw. “kołem barw”, które pozwala dobrać współgrające ze sobą barwy. W kole nie występują czerń, szarość i biel, które są dopełnieniem pozostałych barw.

W pokoju dziecięcym lub dużym salonie doskonale sprawdzą się barwy kontrastowe, które odzwierciedlą charakter domowników i nadadzą pomieszczeniu dynamiki. Jeden kolor w zróżnicowanej tonacji to świetny wybór do takich pomieszczeń, w których chcemy się zrelaksować (np. sypialnia). Barwy harmonizujące to kompromis pomiędzy wspominanymi wcześniej rozwiązaniami, sprawdzą się w każdym wnętrzu.

Jeśli szukasz innych wskazówek dotyczących aranżacji wnętrz, zapraszamy do lektury naszych pozostałych wpisów!

Add comment

BY GRUPA DPS®

strony internetowe - mediamass.