Jaki rodzaj oświetlenia wybrać do przedpokoju?

11 maja 2017 by in category Aranżacja wnętrz tagged as , with 0 and 0

Choć przedpokój jest naturalną wizytówką naszego mieszkania, w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami poświęcamy mu mało uwagi. Najczęściej pełni funkcje czysto użyteczną. Zupełnie niesłusznie, gdyż dobrze zaprojektowany przedpokój może być przestrzenią przyjazną i przede wszystkim zachęcającą do obejrzenia reszty mieszkania.

Niestety większość znanych nam przedpokoi nie ma dostępu do naturalnego światła, co sprawia, że wydają się one ciemne i ponure. Na szczęście można to łatwo zmienić!

Zacznij od planowania

Jeśli chcemy dobrze zaprojektować oświetlenie w naszym przedpokoju, musimy wziąć pod uwagę jego kształt, wysokość, a także dostęp do naturalnego światła oraz styl, w którym został on zaaranżowany. Oświetlenie musi współgrać ze wszystkimi elementami, dzięki czemu wydobędziemy z naszego przedpokoju wszystko, co najlepsze.

Głównym kryterium przy wybieraniu oświetlenia dla naszego przedpokoju powinna być jego funkcjonalność. Przynajmniej jeden zastosowany przez nas wariant powinien pełnić rolę oświetlenia ogólnego, które dostarczy światło do każdego miejsca w przedpokoju i ułatwi wykonywanie podstawowych czynności.

Dostępne możliwości

Producenci oświetlenia oferują nam wiele możliwości, pozwalających stworzyć niepowtarzalne kompozycje świetle. W przedpokoju przede wszystkim sprawdzą się poniższe opcje:

  • Reflektory halogenowe lub LED – to najczęstszy wybór wśród klientów. Wystarczy zamontować kilka takich reflektorów na całej długości przedpokoju, by uzyskać satysfakcjonujący efekt;
  • Lampy wiszące i żyrandole – dobre rozwiązanie do przedpokoju o nieregularnym kształcie (np. z otwartą jedną ścianą na inne pomieszczenie) i wysokim suficie;
  • Plafony sufitowe – pasują do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz, dostępne w wielu kształtach, nie zajmują tyle przestrzeni, co lampy wiszące;
  • Świetlne sufity napinane DPS®- mogą pełnić rolę oświetlenia ogólnego na całej powierzchni sufitu. Istnieje możliwość regulacji jasności oświetlenia, a także jego włączania i wyłączania za pomocą bezprzewodowego kontrolera;
  • Kinkiety – traktowane jako oświetlenie dodatkowe, np. we wnęce lub przy lustrze.

Nietypowe rozwiązania

Wspomniane wyżej opcje to nie jedyne sposoby na podświetlenie naszego przedpokoju. Możemy także wybrać niestandardowe rozwiązania, które będą stanowić uzupełnienie do oświetlenia głównego.

Niezwykle modnym ostatnio rozwiązaniem jest oświetlenie podłogowe z użyciem taśm LED. Ten rodzaj oświetlenia pozwala podkreślić kontur pomieszczenia, nie emitując ostrego światła. To rozwiązanie warto rozważyć, gdy w naszym przedpokoju znajdują się schody. Oświetlenie LED charakteryzuje się niskim poborem energii, więc może być włączone nawet nocą, ułatwiając mieszkańcom poruszanie się po przedpokoju w nocy.

Innym niecodziennym rozwiązaniem są podświetlone elementy dekoracyjne z wykorzystaniem wspomnianych wcześniej membran DPS®. Możemy zaprojektować niewielki element o dowolnym kształcie lub nawet całą ścianę ozdobioną wybranym przez nas nadrukiem, która zostanie podświetlona technologią LED.

Szukasz innych, ciekawych rozwiązań aranżacyjnych do Twojego mieszkania? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami!

Add comment

BY GRUPA DPS®

strony internetowe - mediamass.